شبکه

NAT چیست؟چگونه کار میکند؟بررسی انواع آن

NAT

در اوایل دهه ۱۹۹۰ به علت رشد سریع اینترنت، به این نتیجه رسیدند که تمامی آدرس های IP استفاده خواهند شد. برای رفع این مشکل بطور موقت استفاده از NAT (آدرس دهی بصورت خصوصی) پیشنهاد شد.

NAT چیست؟

NAT مخفف عبارت Network Address Translation در آدرس دهی خصوصی (Private) کاربرد دارد. هر فرد  برای دسترسی به اینترنت به یک IP Public احتیاج دارد، اما در شبکه خصوصی می توان از Private IP استفاده کرد. هدف از NAT این است که چندین دستگاه از طریق یک آدرس Public به اینترنت وصل بشوند. برای این منظور به ترجمه آی پی  Private به Public نیاز داریم. به طور معمول NAT روی فایروال یا روتر کار می کند.

 

برای درک بیشتر Network Address Translation به مثال زیر زیر توجه کنید:

همانطور که گفته شد، NAT، آی پی خصوصی یا Private را به Public IP تبدیل می کند. یک شبکه با ۱۰ سیستم را درنظر بگیرید، به جای اینکه برای هر سیستم یک Public IP در نظر بگیرند، با استفاده از سرویس NAT برای همه سیستم ها یک Public IP در نظر می گیرند که برای هر دستگاه Private در نظر گرفته می شود.

 

Network Address Translation چگونه کار می کند؟

روتری که برای NAT پیکربندی می شود شامل یک رابط در شبکه محلی (inside) و یک رابط در شبکه عمومی (outside) است. زمانی که یک Packet، از بیرون قصد پیمایش شبکه محلی را داشته باشد، NAT آدرس آی پی محلی را به عمومی تبدیل می کند.

 

NAT

اصطلاحات NAT

شبکه inside: شبکه داخلی سازمان یا شبکه LAN می باشد.

شبکه Outside: شبکه خارجی سازمان می باشد که به آن شبکه Global نیز می گویند.

Inside Local: آدرس هایی که برای شبکه داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. (Private IP)

Inside Global: یک آدرس IP عمومی است، که به اینترفیس داخلی روتر که به شبکه داخلی متصل است داده شده است.

Outside Local: آدرس IP­ مربوط به host موجود در شبکه خارجی است که توسط host­های شبکه داخلی مشاهده می­ شوند، می تواند آدرس Private باشد. این آدرس از طریق شبکه LAN قابل مسیریابی است.

Outside Global: آدرس­ IP­های عمومی که به سیستم ­ها و سرور­ های بیرون از شبکه ک میتوان از طریق شبکه محلی با آن ارتباط برقرار کرد.

 

کاربرد NAT

  • صرفه جویی در مصرف IP و هزینه
  • زمانی که شبکه داخلی از Private IP استفاده می کند.
  • برقراری ارتباط بین دو شبکه که دارای رنج IP یکسانی هستند.

 

کاربردNAT

انواع Network Address Translation

 

استاتیک (Static NAT)

آدرس آی پی خصوصی رجیستر نشده به آی پی عمومی به صورت یک به یک ترجمه می شود. این حالت برای میزبانی وب مناسب است ، اما برای سازمان و شرکت های با تعداد بالای دستگاه ، صرفه اقتصادی ندارد.

 

داینامیک (Dynamic NAT)

 یک نشانی IP ثبت نشده را به یک نشانی IP از یک گروه نشانی های IP ثبت شده، مرتبط می کند. به عبارتی یک رنج از آدرس های Public را به یک رنج از Private IP شبکه داخلی اختصاص داده می شود البته تعداد IPهای داخلی با خارجی باید برابر باشد.

 

Overloaded (PAT)

PAT مخفف Port Address Translation چندین آدرس IP خصوصی را به یک آدرس IP عمومی اختصاص دهد و نوع دیگری از Dynamic NAT است.  با این تفاوت که به تعداد دستگاه هایی که می خواهند از اینترنت استفاده کنند نیاز به IP نداریم و تعداد می تواند کمتر و یا حتی یک عدد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *