سرور و تجهیرات شبکه

بررسی سرورهای Blade,Rack Mount, Tower

سرور Blade

 سرورها ازنظر ظاهر به سه دسته (Tower,Rack,Blade) تقسیم می‌شوند که هرکدام در نسل‌های مختلفی ساخته و توسعه‌یافته‌اند. در مقاله مقایسه سرورهای HPE به‌صورت کامل شاهد تفاوت بین نسل‌های مختلف (Gen10 – Gen9-Gen8-…) در این برند خواهید بود.

Blade

سرورهای Blade ازنظر ظاهری شباهت زیادی به تیغه دارند، ازاین‌رو به آن‌ها سرورهای تیغه‌ای می‌گویند. این سرورها به‌صورت ماژولار در یک محفظه سرور قرارگرفته‌اند. هرکدام از Blade ها دارای بورد اصلی، پردازنده و کارت شبکه هستند و معمولاً فاقد دیسک‌های مستقل می‌باشند. ازآنجایی‌که این سرورها فضای کمی را اشغال می‌کنند بیشتر مورد استقبال مؤسسات بزرگ و مراکز داده (Datacenter) قرار می‌گیرند.

سرور Blade در انجام عملیات محاسباتی حجیم کاربرد دارد و به دلیل امکان استفاده هم‌زمان دو یا چند سرور تیغه‌ای دریک پروژه، قدرت پردازش در این نوع سرورها بسیار بالا می‌باشد همچنین به علت تمرکز مدیریت و مانیتورینگ و استفاده از منابع مشترک مانند ذخیره‌سازها (Storage) و منابع تغذیه (PowerSupply) از انرژی کمتری استفاده می‌کنند.
هرچند موارد فوق ازجمله مزایای این دسته از سرورها می‌باشند ولی بالا بودن هزینه اولیه خرید، پیکربندی و نگهداری این سرور از معایب آن به شمار می‌آیند.

Tower

Tower ها شکلی شبیه به کامپیوترهای شخصی دارند و با حداقل قطعات و میان‌افزارها تولید می‌شوند و قابلیت شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی چندانی ندارند. معمولاً کسب‌وکارهای کوچک که عملیات محاسباتی سنگینی هم ندارند از این سرورها استفاده می‌کنند.

Tower-Servers-

هزینه پایین خرید اولیه و نگهداری این سرورها از مزایای این گروه نسبت به سرورهای دیگر می‌باشد. البته قابلیت مقیاس‌پذیری و ارتقای محدود و اشغال فضای زیاد ازجمله معایب این گروه به‌حساب می‌آید.

Rack Mount

Rack محفظه‌ای فلزی است که سرورها و سایر تجهیزات شبکه به‌صورت طبقاتی در آن‌ها قرار می‌گیرند.ازاین‌رو به این نوع از تجهیزات Rack mount میگویند. در داخل RACK ها امکاناتی از قبیل سیستم گردش هوا، ماژول‌های اتصال به منابع تغذیه و کانال‌هایی برای هدایت کابل های­ شبکه پیش‌بینی‌شده است. سرورهای این گروه قادرند از عملیات محاسباتی پیچیده‌تری نسبت به سرورهای Tower پشتیبانی کنند و قابلیت ارتقا پذیری و مقیاس‌پذیری بیشتری نسبت به سرورهای Tower نیز دارند.

این سرورها کارایی بالایی دارند و مقرون‌به‌صرفه‌اند. البته برای خنک شدن به واحدهای خنک‌کننده (فن) زیادی نیاز دارند پس درنتیجه انرژی بیشتری مصرف می‌کند و هزینه مربوط به انرژی آن بالا می‌باشد که می‌توان آن را جزو معایب این گروه دانست.همچنین عیب‌یابی و مدیریت این سرورها مشکل است.با در نظر گرفتن موارد فوق در زمان طراحی و خریداری سرورها، افراد و سازمان‌ها باید با توجه به نیاز خود نسبت به انتخاب یکی از انواع RACK, BLADE, TOWER اقدام نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درزمینه خرید و مشاوره قبل از خرید لطفاً با واحد فروش شرکت نیک اندیشان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *