عمومی

بررسی حافظه RAM و ROM.آشنایی باانواع آنها

RAM

بعد از پردازنده حافظه ضروری‌ترین عنصر یک سیستم محاسباتی است و بدون آن کامپیوتر حتی ساده‌ترین کارها را هم نمی‌تواند انجام دهد.

هر کامپیوتر دو نوع حافظه دارد

۱) حافظه اصلی شامل RAM و ROM

۲)حافظه ثانویه شامل CD و هارددیسک  و…

ما در این مقاله به بررسی حافظه اصلی ROM و RAM   می‌پردازیم.

حافظه اصلی : 

شامل ROM و RAM  است که نزدیک پردازنده‌ی اصلی قرار دارند خواندن سریع اطلاعات توسط پردازنده از طریق حافظه‌ی اصلی انجام می‌شود.

نمودار حافظه

RAM : Random Access Memory

حافظه با دسترسی تصادفی است که امکان خواندن و نوشتن اطلاعات روی آن به‌طور هم‌زمان وجود دارد . RAM  یک حافظه موقت است یعنی با قطع برق اطلاعات آن از بین می‌رود . برنامه‌ها و داده‌های موردنیاز CPU در هنگام اجرای برنامه در RAM ذخیره می‌شوند.

RAM به دودسته SRAM و DRAM طبقه‌بندی می‌شود.

SRAM مخفف  (static RAM) و DRAM مخفف  (dynamic RAM) است. تولید SRAM ها هزینه بالایی دارد، SRAM  ها با استفاده از یک سلول حافظه ترانزیستور می‌توانند اطلاعات بیشتری را ذخیره کنند. همچنین سرعت بیشتر و مصرف انرژی کمتری دارند. به همین دلیل در تولیدات مدرن رایانه‌ها به‌عنوان حافظه cache یا حافظه نهان پردازنده به کار می‌روند.

در مقابل DRAM با استفاده از یک جفت ترانزیستور و خازن مقدار کم‌تری از داده‌ها را می‌تواند ذخیره کند. چون  تولیدشان ارزان‌تر است، از آن‌ها بیشتر در کامپیوتر‌ها استفاده می‌شود. هم SRAM و هم DRAM ازنظر ماهیتی حافظه‌های موقت به شمار می‌آیند و در صورت قطع برق اطلاعات خود را از دست می‌دهند. این رم‌ها ، مسئول تأمین حافظه اصلی در سیستم هستند.

ROM : Read Only Memory

وقتی سیستم روشن می‌شود ، برای راه‌اندازی یا به‌اصطلاح بوت شدن به مقداری حافظه نیاز دارد. این حافظه ROM است. حافظه‌های ROM به‌راحتی قابل‌تغییر نیستند، بنابراین آن‌ها برای ذخیره داده‌هایی که برای مدت طولانی نیاز به تغییر ندارند یا اطلاعات مهم و برنامه‌های ضروری برای راه‌اندازی سیستم مناسب هستند.ROM  یک حافظه موقت نیست و اطلاعات خود را حفظ می‌کنند .

در ماشین‌حساب‌ها و دستگاه‌های جانبی و درجایی که نیاز نیست بر روی کدهای برنامه‌نویسی  تغییری اعمال شود از ROM استفاده می‌کنند.

یک نمونه از  ROM بایوس کامپیوتر می باشد، که یک تراشه PROM است و برنامه‌نویسی لازم برای شروع مراحل اولیه راه اندازه کامپیوتررا ذخیره می‌کند. ROM در کنسول‌های بازی مانند ، Gameboy ، Sega Genesis و… به‌کاررفته است.

ROM در ۴ نوع

  • EEPROM
  • ROM
  • PROM
  • EPROM

طبقه‌بندی می‌شود.

 

: PROM

حافظه فقط خواندنی توسط کاربر قابل‌برنامه‌ریزیست،بعد از برنامه‌ریزی داده‌ها و دستورالعمل‌های موجود در آن قابل‌تغییر نیست.

 

: EPROM

حافظه قابل‌خواندن و قابل‌برنامه‌ریزی مجدد می‌باشد.برای پاک کردن داده‌های آن‌ها از اشعه ماورای بنفش استفاده می‌شود.برای برنامه‌ریزی مجدد آن‌ها باید تمامی داده‌های قبلی پاک شود  و این فرایند زمان‌بر است.

 

  :EEPROM

حافظه الکترونیکی پاک شدنی و فقط خواندنی است.با استفاده از میدان الکتریکی و بدون استفاده از اشعه ماورای بنفش می‌توانیم داده‌ها را پاک‌کنیم.

 

تفاوت ROM و RAM در چیست؟

  1. ROM برای ذخیره‌سازی دائمی اطلاعات و RAM برای ذخیره‌سازی موقت است.
  2. تراشه ROM یک وسیله ذخیره‌سازی غیر فرار است، یعنی برای حفظ اطلاعات ذخیره‌شده روی آن به منبع برق ثابت نیازی نیست. اما یک تراشه RAM فرار است و هنگام قطع جریان برق هرگونه اطلاعاتی که روی آن ثبت‌شده است، از بین می‌رود.
  3. رام در درجه اول، هنگام راه‌اندازی یک کامپیوتر مورداستفاده قرار می‌گیرد درحالی‌که رم تنها زمانی که سیستم‌عامل بارگیری شد در عملیات عادی به کار می‌رود.
  4. تراشه RAM می‌تواند بسته به ظرفیتی که دارد از ۱ تا ۲۵۶ گیگابایت اطلاعات را ذخیره کند، اما تراشه ROM تنها می‌تواند چند مگابایت، معمولاً بین ۴ تا ۸ مگابایت را در هر تراشه ذخیره می‌کند.
جدول تفاوت رم و رام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *