شبکه, همه

Dynamic DNS چیست?چه کاربردی داردومقایسه آن باِ DNS

DDNS

برای کنترل و مشاهده دوربین های مداربسته و دسترسی به سرویسهای شبکه محلی از طریق اینترنت استفاده از IP استاتیک یا ثابت ضروری است. زیرا اگرIP به صورت داینامیک باشد، با هربارقطع و وصل شدن اینترنت، IP جدیدی از ISP دریافت می شود. بنابراین دسترسی به سرورها و سرویس های داخلی شبکه در بستر اینترنت، با استفاده از این نوع IP (داینامیک) ممکن نیست.

DDNS چیست ؟

DDNS مخفف Dynamic DNS می باشد که مشکل تغییر IP داینامیک را در استفاده از موارد فوق برطرف می کند. در این روش با وجود داشتن IP پویا ( که از طریق سرویس DHCP دریافت میگردد)، بدون نیاز به خرید IP ایستا یا ثابت (که به صورت دستی تنظیم می شود) و با اختصاص یک نام دامنه ثابت، دسترسی به سرویس های مورد نظر از طریق اینترنت برای شما فراهم می شود.

در مثال دوربین مداربسته، شما به IP ثابت نیاز دارید در غیر اینصورت هربار که ارتباط مودم ADSL  قطع می شود، آی پی شما تغییر می کند. البته معمولا میتوان با پرداخت مبلغ مشخصی به ISP ، یک IP Static دریافت کرد و این در حالیست که با استفاده از سرویس DDNS  نیاز به خرید آی پی IP ثابت نیست، تنها کافیست در یکی از سایتهای ارائه دهنده سرویس  Dynamic DNS که در ادامه چند نمونه از آن ها را نام بردیم، اشتراک تهیه کنید.

DDNS

بعضی از تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی نیز این سرویس را بصورت رایگان در اختیار مشترکین خود قرار میدهند. 

عملکرد Dynamic DNS  

هنگام تهیه اکانت، یک نام انتخاب می کنید که حتی در صورت تغییر درIP ، اطلاعات جدید به سرعت در سایت DDNS اپدیت می شود و به این ترتیب تنها نامی که هنگام تهیه اشتراک انتخاب کردیم ثابت باقی خواهد ماند و از این پس، این نام برای معرفی هر یک از سرویس های مورد نظر (مثل دوربین مدار بسته) جایگزین IP  خواهد بود.

 

مقایسه DDNS و DNS

در  DNS یک نام به IP ثابت اختصاص می دهیم در صورتی که در DDNS یک نام ثابت به IP پویا اختصاص می دهیم به این ترتیب  DDNS آدرس های پویا را پشتیبانی می کند. DNS و DDNS هر دو از پروتکل TCP/IP استفاده می کنند. میتوان گفت DDNS یک انتخاب مناسب برای سیستمهای خانگی و شرکتهای کوچک است، همچنین هنگامی که ISP ها به دلایل مختلف IP ثابت ارائه نمی دهند میتوان از Dynamic DNS استفاده کرد.

در مقاله (DNS چیست؟ بررسی سرور DNS و عملکرد آن) بطور کامل مفهوم DNS را بررسی کرده ایم .

DDNS

مزایای DDNS  :

  • قابلیت دسترسی : حتی با تغییر IP نیز می توانید همچنان به سرویسهای مورد نظر خود دسترسی داشته باشید.
  • ساده بودن : به مدیر شبکه جهت بررسی تنظیمات شبکه نیازی ندارید.
  • صرفه اقتصادی : با استفاده از DDNS معمولا نیازی به خرید IP ایستا ندارید و بدون پرداخت هزینه اضافه می توانید از آن استفاده کنید.

سرویس دهنده های DDNS :

شرکت های مختلفی هستند که به صورت رایگان یا با پرداخت هزینه ای DDNS را به شما ارائه می دهندمانند:  

 

 

DDNS در کجا کاربرد دارد؟ 

•  با استفاده از Dynamic DNS نیازی نیست IP ها که به شکل اعداد و رقم اند را حفظ کرد، به وب سرویس یک نام اختصاص داده شده و این نام در اختیار کاربر است.
• دسترسی سریع و آسان به رایانه ای در شبکه داخلی مانند اتصال به رایانه شخصی (دسک تاپ) از راه دور
• سیستم دوربین های مدار بسته، با این سرویس هر مودم یک IP Public از نوع IPv4 دارد و هر بار که اتصال به اینترنت قطع و وصل می شود سیستم یک آی پی جدید را با استفاده از DDNS تهیه شده به مدیر اختصاص می دهد.
• امکان دسترسی امن با رایانه کاری به سرور پست الکترونیکی یا فایل ها

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments