عمومی, همه

معرفی ویدیو استریمینگ و کاربرد آن در دنیای رسانه

ویدیو استریمینگ

Stream در لغت به معنای آبی است که در طول یک مسیل جریان دارد. در دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر به جریانی از داده که بطور تدریجی از جایی به جای دیگر منتقل می شود، Streaming

می گویند که در صنعت ویدیو کاربرد دارد.

ویدیو استریم یا ویدیو استریمینگ چیست؟

Video Stream تکنیکی است که به کمک آن می توانیم بدون دانلود کامل یک فایل ویدیویی، آن را تماشا کنیم. به این ترتیب می توان یک محتوا نمایشی مانند فیلم های موجود در آپارات و YouTube را قبل از دانلود کامل، مشاهده کرد.

یکی دیگر از تکنیک های ویدیو استریمینگ این است که به کمک آن می توانیم به طور زنده فیلم برداری کرده و آن را در دنیای اینترنت پخش کنیم. این عمل شبیه کلاس های درس مجازی است که استاد از خود فیلم می گیرد و همزمان این فیلم آموزشی به وسیله اینترنت در نرم افزار های پخش کننده مربوطه مانند ادوبی، اجرا و پخش می شود. به کمک تکنیک استریمینگ می توانیم تصاویری را بطور زنده برای افرادی در سراسر دنیا که به اینترنت دسترسی دارند پخش کنیم. به بیان ساده تر ویدیو استریمینگ تکنیکی برای نمایش آنلاین محتوا می باشد.

از تکنیک ویدیو استریم در کلاس های آنلاین، سمینار، پخش مسابقات ورزشی و وبینارها و قابلیت لایو اینستاگرام و IGTV استفاده می شود. در همه این موارد شما می توانید بطور آنلاین صوت و تصویر برای کاربران ارسال کنید و آن ها نیز نظرات خود را هنگام نمایش محتوای شما، با شما به اشتراک بگذارند.

ویدیو استریمینگ

بررسی تفاوت استریم ویدیو و آپلود و دانلود ویدیو؟

در ویدیو استریم طبق مطالب گفته شده نیازی نیست یک فایل را به طور کامل ارسال یا دریافت کنیم و قبل از دانلود کامل می توانیم به محتوا به طور زنده دسترسی داشته باشیم. اما در آپلود و دانلود ویدیو بعد آن که کل فایل ارسال شد کاربر می تواند به فایل دسترسی داشته باشد و آن را دانلود و تماشا کند.

 

استریمینگ مدیا سرور چیست؟

در ویدیو استریمینگ به یک سرور نیاز می باشد که به آن استریمینگ مدیا سرور می گویند. این سرور وظیفه دارد بطور مداوم بین فایل ارسال شده و کاربر ارتباط برقرار کند. به این ترتیب داده پیوسته از سمت سرور به سمت کاربر ارسال بشود. برای این عمل ما به سرور مناسب که دچار اختلال نشود نیازداریم. این سرور به علت حجم بالای اطلاعات نیازمند یک Buffer مناسب برای سرویس دهی همزمان به کاربران است به همین علت از سرور های قوی برای این کار استفاده می شود.

 

هنگام انتخاب سرور مناسب باید به چه نکاتی توجه کنید؟

  • تعداد استریم‌هایی که سرورتان باید به صورت همزمان پردازش کند و میزان حافظه و رم را بدانید.
  • حداکثر پهنای باند خروجی که در سرور باید کنترل شود را تخمین بزنید.
  • از CDN و GPU Offload به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت پردازشی سرور استفاده کنید.

 

تکنیک Adaptive Streaming یا استریمینگ تطبیقی چیست؟

در تکنیک استریمینگ تطبیقی، نسخه‌های مختلفی از ویدیو ذخیره می‌شود و بر اساس پارامترهای مختلفی مانند سرعت اینترنت کاربر، توان پردازشی دستگاه و غیره بطور خودکار و بسته به شرایط کاربر نسخه های مختلفی از آن پخش می‌شود.

به عنوان مثال یک فرد در حال رانندگی و تماشای ویدیو را فرض کنید. این فرد با دور شدن از آنتن مخابراتی، سرعت اینترنتش کاهش می یابد و در نتیجه در پخش ویدیو با تاخیر مواجه خواهد شد. در این شرایط از تکنیک استریمینگ تطبیقی استفاده می شود. این تکنیک با کاهش کیفیت ویدیو، مانع توقف پخش آن می شود. وقتی کاربر به آنتن مخابراتی نزدیک شود و سرعت اینترنت بهتر شود کیفیت ویدیو به حالت قبل باز می گردد. البته در شرایطی که کاربر کیفیت ویدیو را تنظیم نماید، استرمینگ منطقی از کار می افتد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments