سرور و تجهیرات شبکه

سوئیچ شبکه چیست؟ بررسی انواع سوئیچ

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه چیست؟

برای اتصال پایانه ها و وسایل مختلف در شبکه از دستگاههایی مانند سوییچ، هاب، روتر و … استفاده می شود. سوئیچ شبکه سخت افزاری است که کامپیوتر های موجود در شبکه محلی را به هم مرتبط می کند. به عبارتی داده های بسته بندی شده را از یک دستگاه می گیرد و توسط آدرس سخت افزاری (Mac addresses) به مقصد تحویل می دهد. سوییچ از جمله تجهیزات Active شبکه است و بسیار هوشمندتر از هاب عمل می کند. بر اساس مدل OSI سویئچ شبکه در لایه Data Link  یا همان لایه دوم کار می کند.  

 

نحوه کار Switch

اطلاعات در شبکه به صورت بسته منتقل می‌شوند و هر بسته دارای اطلاعاتی مانند آدرس مبدا و آدرس مقصد می باشد. سوئیچ با توجه به MAC Address پورت مقصد را تشخیص می‌دهد و بسته داده را به همان پورت می‌فرستد.

(MAC Address) برای هر درگاه شبکه منحصر به فرد است و سوئیچ با داشتن مک آدرس مقصد، داده را به دریافت کننده آن می‌رساند.

در حالت عادی وقتی پیامی قرار است به کاربری ارسال شود، این پیام به همه دستگاه های موجود در شبکه ارسال میشود تا جایی که دریافت کننده شناسایی شود. ولی در حالتی که از Switchها استفاده میکنیم، سوئیچ شبکه با فهرست کردن آدرس تمامی کلاینت های شبکه در جدولی موسوم به MacTable ، به سرعت گیرنده پیام را شناسایی کرده و تحویل اطلاعات به دستگاه مقصد با سرعت بیشتری امکان پذیر خواهد بود.

Switch

سوئیچ ها میتوانند در حالت full duplex (دریافت و ارسال اطلاعات به طور همزمان) عمل کنند.

 

مزیت‌ها و قابلیت‌های سوئیچ

  • امکان تفکیک شبکه به بخش‌های کوچکتر متناسب با نیاز شبکه
  • سوئیچ ها امکان اتصال ده ها دستگاه را به هم برقرار می کنید
  • ارتباط با سرعت بالا بین دستگاه ها برقرار می شود
  • نظارت و مدیریت عملکرد کاربران
  • کنترل پهنای باند مصرفی کاربران

انواع سوئیچ 

به طور کلی سوئیچ ب به ۲ دسته کلی تقسیم می شود:

  • سوئیچ های غیر مدیریتی (Unmanaged Switch)
  • سوئیچ های مدیریتی (Managed Switch)

 

سوئیچ های غیر مدیریتی (Unmanaged Switch)

سوئیچ های غیر مدیریتی را می توان به سادگی راه اندازی کرد و مورد استفاده قرار داد. سوئیچ های غیر مدیریتی شبکه به پیکربندی نیاز ندارند و از  آنها را در شبکه های خانگی و مشاغل کوچک استفاده می شود.

سوئیچ شبکه

سوئیچ های مدیریتی (Managed Switch)

سوئیچ های مدیریتی امنیت و انعطاف پذیری بالایی دارند و می توان آنها را متناسب با شبکه خود تنظیم کرد. با استفاده از این سوئیچ میتوان تنظیمات شبکه محلی از جمله کنترل های مربوط به ترافیک LAN و ایجاد LAN های مجازی، پیکربندی و نظارت بر تنظیمات شبکه را مدیریت کنید.

 

سوئیچ fixed

سوئیچ های fixed از جمله سوئیچ های محبوب در بازار هستند. تعداد پورتها در سوئیچ fixed ثابت می باشد و معمولا ضریبی از عدد ۸ میباشد. این Switchها می توانند هم مدیریتی و هم غیرمدیریتی باشند و در تمام شبکه ها با ابعاد مختلف، مانند شبکه‌های خانگی، شبکه‌های سازمانی و بزرگ، دفاتر و شعبات، شرکت‌های متوسط و کوچک و استارتاپ‌ها استفاده می شوند.

 

سوئیچ ماژولار

این نوع سوئیچ ها قابل گسترش هستند یعنی شما میتوانید بر اساس نیاز و به تدریج، با گسترده شدن شبکه، ماژولهایی به محفظه اصلی سوئیچ اضافه کنید. با این کار سوئیچ، تعدا پورت ها و یا قابلیتهای بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

سوئیچ‌ های ماژولار معمولا در محفظه های بزرگتری نسبت به سوئیچ های fixed عرضه می‌شوند و در دیتاسنترها و شبکه‌های سازمانی بزرگ کاربرد دارند. این سوئیچ ها اغلب چند پاور  و چندین فن خنک کننده در اختیار دارند.

 

سوئیچ Stackable

سوئیچ Stackable به سوئیچ هایی گفته میشود که  از طریق درگاه خاصی امکان اتصال به یکدیگر را دارند به گونه ای که پس از اتصال تمامی سوئیچ های stack شده حکم یک سوئیچ واحد را خواهند داشت. به تعبیری میتوان گفت، با این روش سوئیچ های ماژولاری در اختیار داریم که هر کدام از ماژول های آن خود یک سوئیچ هستند. سوئیچ CISCO سری ۳۵۰x  یک نمونه از سوئیچ هایی است که هم می‌تواند به صورت مستقل و هم به صورت stacked مورد استفاده قرار گیرد. شرکت‌هایی از سوئیچ های stackable استفاده می‌کنند که نمی خواهند هزینه زیادی بابت Switch ماژولار بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *