عمومی, همه

بدسکتور چیست؟ راه رفع بدسکتور هارد

فضای ذخیره سازی هارد دارای بخش های مغناطیسی بسیار کوچکی است که حجم هر کدام از آن ها ۴ کیلو بایت می باشد که به آن سکتور میگویند. برای رفع بدسکتور هارد تا انتهای این مقاله با نیک اندیشان همراه شوید.

بدسکتور چیست؟

فضای ذخیره سازی هارد دارای بخش های مغناطیسی بسیار کوچکی است که حجم هر کدام از آن ها ۴ کیلو بایت می باشد و به آن سکتور میگویند. زمانی که کوچک ترین ذره مغناطیسی فضای ذخیره سازی یعنی سکتور آسیب ببیند یک بدسکتور ایجاد می شود. بدسکتور سبب می شود هارد به درخواست خواندن و نوشتن پاسخی ندهد. به این ترتیب هیچ اطلاعاتی در قسمت بدسکتور ذخیره نمی شود و اطلاعاتی که روی این قسمت باشند از بین می روند.

بدسکتور سبب عملکرد نامطلوب و کند شدن هارد می شود در شرایطی نیز هارد توسط سیستم شما شناسایی نخواهد شد.

 

چگونگی ایجاد بدسکتور؟

دو نوع بدسکتور وجود دارد:

  1. بدسکتوری که به دلیل ایرادات فیزیکی و سخت افزاری ایجاد می شود که قابل تعمیر نیستند.
  2. بدسکتورهای منطقی که به دلیل مشکلات نرم افزاری ایجاد می شوند و قابل تعمیرند.

بدسکتور بر اثر استفاده بیش از حد از هارد، نوسانات برق، ضربه و غیره ایجاد می شود. لازم به ذکر است حتی هارد های اکبند هم ممکن است سکتور آنها خراب باشد.

 

بدسکتور فیزیکی چیست؟ چرا بوجود می آیند؟

زمانی که کلاستر هارد به صورت فیزیکی آسیب می بینید بدسکتور فیزیکی ایجاد می شود. مشکلاتی مانند مشکلات برد، هد، پلیت سبب ایجاد بد سکتور سخت افزاری می شود. برای مثال ممکن است هد هارد به قسمتی از هارد برخورد کرده باشد و خرابی ایجاد کند. گرد و غبار نیز یکی عوامل ایجاد بدسکتور فیزیکی می باشد. همانطور که گفتیم این بدسکتور ها قابل تعمیر و رفع شدن نمی باشند.

موارد دیگر مانند طول عمر هارد، ضربه، مشکلات در وقت تولید هارد، برخورد هد هارد با پلاتر، ورود هوا به فضای بسته هارد، استفاده بیش از حد از هارد سبب ایجاد بدسکتور سخت افزاری و فیزیکی میشود.

 

بد سکتور منطقی یا نرم افزاری چیست؟ چرا بوجود می آید؟

در این شرایط سخت افزار هارد آسیب ندیده است اما کلاستر هارد به درستی کار نمی کند. هر هارد می تواند با انجام Low Level Format سکتور خراب شده را شناسایی کند و آن را از سکتورهای سالم جدا کند و درون Defect List قرار دهد. به این ترتیب هارد نمی تواند از سکتور هایی که درون Defect List هستند استفاده کند. برای رفع بد سکتور نرم افزاری از ابزار Windows Disk Check می توان استفاده کرد

مواردی مانند خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر در هنگام قطع برق یا جدایی کابل، آلودگی هارد توسط بدافزار ها سبب خرابی سکتور می شوند.

 

چگونه بدسکتور را شناسایی و تعمیر کنیم؟

ابزار شناسایی و تعمیر بدسکتور که به نام Check Disk ( chkdsk ) در همه ویندوز ها وجود دارد. این ابزار هارد دیسک را اسکن کرده و سکتور خراب را شناسایی می کند. در نهایت سکتور‌هایی که به صورت فیزیکی خراب شده‌اند را علامت گذاری کرده و سکتورهایی که مشکلات منطقی دارند را تعمیر می‌کند.

سکتور صفر: اولین سکتور هارد است که در حقیقت شناسایی و اطلاعات هارد از آنجا ثبت می شود و بعد از آن دیتا چیده می شود. سکتور صفر بسیار مهم است و اگر خراب شود، هارد غیر قابل استفاده می شود و هیچ یک از آموززش های ادامه ی این مقاله مشکل شما را حل نمی کند.

رفع بدسکتور هارد به کمک Check Disk  

این ابزار در ویندوز ۷، ۸ و ۱۰ وجود دارد و در هر سه ویندوز عملکرد یکسانی دارد. ازاین روش برای رفع بدسکتور هارد اکسترنال و فلش هم می توانید استفاده کنید. اگر بدسکتورنرم افزاری باشد Check Disk اشکالی که روی سکتور به وجود آمده را رفع می کنند. اگر بدسکتور سخت افزاری باشد Check Disk بدسکتور را Mark می کند. در حقیقت به جدول دسترسی اطلاعات درون هارد این سکتور را اضافه می کنند تا چیزی روی این سکتور نوشته یا خوانده نشود.

۱. ابتدا پنجره my Computer (This PC) را باز کنید و روی درایوی که میخواهید خرابی سکتور را چک کنید راست کلیک کرده و سپس از منوی نمایش داده شده Properties را بزنید.

بدسکتور

سپس در تب Tool بر روی Check در ویندوز ۸ و ۱۰، Check now در ویندوز ۷ کلیک کنید.

رفع بدسکتور هارد

در انتها با Close را بزنید تا پنجره بسته شود.

رفع بدسکتور هارد

توجه: در ویندوز۷ بعد از زدن دکمه Check now پنجره‌ای باز می‌شود که شامل دو گزینه است: آیا می‌خواهید به صورت اتوماتیک، خطاهای سیستم فایل چک شود و بدسکتورها اسکن شوند؟ پس از انتخاب گزینه‌های موردنظرتان دکمه Start را بزنید.

 

رفع بدسکتور هارد با CMD

کلید های ترکیبی Windows + R را گرفته تا پنجره Run نمایش داده شود.  سپس عبارت CMD را تایپ کرده و بر روی دکمه OK کلیک کنید.

حال عبارت chkdsk را درون پنجره CMD تایپ کرده و اینتر را بزنید. در این حالت درایو در حالت Read Only اسکن می شود. به عبارتی خطاها گزارش می شوند اما رفع نمی شوند. برای اینکه بتوانید بدسکتور های نرم افزاری سیستمتان را علاوه بر اسکن رفع کنید دستور زیر را در CMD تایپ کرده و سپس اینتر را بزنید.

:chkdsk /f c

برای اسکن تمامی بدسکتورها (چه منطقی چه فیزیکی) میتوانید از دستور :chkdsk /r c استفاده کنید.

رفع بدسکتور هارد

رفع بد سکتور هارد با نرم‌افزار HDD Regenerator

از نرم‌افزار HDD Regenerator برای رفع خرابی سکتور استفاده می شود تا عملکرد هارد بهبود یابد. این نرم افزار هم زمان با بخش سخت افزاری و نرم افزاری هارد سروکار دارد، تا با حداقل کاهش حجم باعث افزایش عمر هارد شود. این نرم افزار رابط کاربری آسانی دارد، اطلاعاتی که قابل خواندن نیستند را ریکاوری می‌کند و از اطلاعات در هر شرایط محافظت می‌کند. این نرم افزار برای رفع بدسکتور هارد اکسترنال و رفع بد سکتور فلش و رفع بدسکتور هارد اصلی استفاده می‌شود.

ابتدا برنامه HDD Regenerator را دانلود و نصب کنید. پس از نصب آن را اجرا کنید.

تعمیر بدسکتور

حال در تب Regeneration گزینه ی Start process under Windows را انتخاب کنید. (تمامی برنامه های در حال اجرا را ببندید، تا ابزار به تمام بخش های هارد دیسک دسترسی پیدا کند). در هنگام شناسایی سکتور خراب اگر یک خطای دسترسی رخ داد رو گزینه “Cancel” کلیک کنید.

رفع بدسکتور هارد

در انتها نرم افزار به شما بدسکتور ایجاد شده و بدسکتور بهبود یافته را نشان خواهد داد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments