برنامه نویسی و طراحی سایت

آشنایی با زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت

زبان برنامه نویسی

در این مقاله به معرفی زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت یا زبان‌های برنامه نویسی تحت وب می پردازیم ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

Front End چیست؟

فرانت اند آن بخشی از وب سایت یا نرم افزار می باشد، که توسط کاربر قابل مشاهده است. فرانت اند به دوبخش UI (User Interface) به معنای طراحی و UX (User Experience) به معنای تجربه کاربر تقسیم می شود. در بخش طراحی به ظاهر سایت و تعداد صفحات سایت می پردازند و در بخش تجربه کاربری با رفتار و احساس کاربر هنگام استفاده از سایت سر و کار دارند. در نهایت فضای طراحی شده را به کمک HTML ،CSS و… پیاده سازی می کنند. به بخش قابل مشاهده سایت توسط کاربر ، سمت کاربر یا سمت کلاینت می گویند.

زیان نشانه گذاری که برنامه نویس Front End باید بلد باشد:

 • جاواسکریپت
 • HTML
 • CSS

 

Back End چیست؟

بک اند آن بخش از وب سایت است که کاربر آن را نمی بیند. تمامی کار هایی که در پشت صحنه برای ایجاد وب سایت انجام می شود. هسته و ساختمان اصلی وب سایت توسط بک اند کار ایجاد می شود. اصطلاحا به این بخش از سایت که توسط کاربر قابل مشاهده نیست سمت سرور می گویند.

 

سه بخش اصلی Back End
 1. پایگاه داده
 2. برنامه
 3. سرور

زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت

معرفی زبان های نشانه گذاری و زبان های برنامه نویسی برای طراحی وب سایت

 

ASP

ASP مخفف عبارت Active Server Page، یک زبان Script نویسی سرور است که بر پایه وب سرور IIS اجرا می شود. ASP محصول شرکت ماکروسافت است. میتوان ASP را با HTML و کنترل های ActiveX ترکیب کرد تا  صفحات وب و محتوای پویا ایجاد شوند. زبان پیش فرض این اسکریپت ، VB Script  می باشد که به زبان Visual Basic بسیار نزدیک است البته VB Scrip به اندازه Visual Basic قوی نیست اما ابزار لازم برای ایجاد یک صفحه وب پویا را دارد.

فایل ASP شبیه یک فایل HTML است. محتوای این فایل می تواند شامل Text ,Html ,XML ,Script باشد.

PHP 

 زبان برنامه نویسی PHP مخفف عبارت Personal Home Page توسط Rasmus Lerdorf ارائه شد. هدف اولیه PHP تهیه Log File از بینندگان وب سایت بود. امروز PHP در کنار ASP و JSP به یکی از رایج ترین زبان های Script نویسی وب سرور تبدیل شده و Open Source است به عبارتی استفاده از PHP کاملا رایگان است. PHP بر روی ویندوز و یونیکس قابل استفاده است. فایل PHP با پسوند PHP3. یا PHP. ذخیره می شود. اسکریپت های PHP درون HTML قرار می گیرند.

 

سه مولفه زیر سریع ترین تکنولوژی وب را تشکیل می دهند:

 • PHP ( زبان برنامه نویسی سرور)
 • MySQL ( پایگاه داده سرور)
 • Apache Web Server ( سرور )

“>

زبان برنامه نویسی

JAVA

مهندسین شرکت Sun MicroSystems هنگام انجام پروژه Green که James Gosling  مدیر آن بود دریافتند که کامپایلر های C و ++C برای انجام کارهایشان کافی و کامل نیستند، در نتیجه زبان Oak را خلق کردند که بعد ها به جاوا تغییر نام داد. جاوا یک زبان شی گراست که از ++C مشتق شده است.

هدف مهم جاوا عدم وابستگی به محیط اجرا (پلتفرم) می باشد. این ویژگی یکی از نیاز های وب است. با این ویژگی یک بار برنامه نوشته می شود و به کمک ماشین مجازی JVM در همه پلتفرم ها اجرا می شود. جاوا یک زبان ساده و Portable است و از برنامه های Multi Thread یا چند نخی پشتیبانی می کند. برنامه ای که به زبان جاوا نوشته می شود توسط کامپایلر به زبان اسمبلی ترجمه میشود. به کد های اجرایی آن Byte Code گفته می شود. ماشینی که می خواهد برنامه جاوا را اجرا کند باید دارای مفسر باشد تا دستورات JVM را به کد های اجرایی آن ماشین تبدیل کند.

زبان برنامه نویسی
ماشین مجازی دو هدف دارد :
 • فراهم کردن محیطی برای اجرای برنامه در سیستم‌های مختلف
 • وظیفه‌ی مدیریت و بهینه‌سازی منابع حافظه‌ی آن سیستم

جاوا یک فایل HTML است. محتوای این فایل می تواند شامل Text , Html , XML , Script باشد.

 

JAVA Script 

جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت‌نویسی است و برای نوشتن برنامه‌های سمت کلاینت و در مرورگر استفاده می‌شود که خالق آن شرکت Netscape می باشد، این زبان در پویاسازی صفحات وب کاربرد دارد و توسط مرورگر اجرا می شود. در حالت پیش‌فرض قابلیت اجرا شدن روی سیستم‌عامل‌های مختلف را ندارد.

جاوا اسکریپت نیاز به کامپایلر ندارد، کدها در صفحات وب قرار می گیرند و توسط مفسر تفسیر و اجرا می شوند.

با توجه به مطالب گفته شده یکی از تفاوت های جاوا و جاوا اسکریپت در این است که جاوا به کامپایلر نیاز دارد و یک زبان شی گراست. اما جاوا اسکریپت به مفسر نیاز دارد.

جاوا اسکرییپت توسعه دهنده وب است و برای ایجاد صفحات وب پویا با مولفه های بصری و ارزیابی داده های ورودی کاربر و همچنین اعتبار سنجی و اجرایی محاسبات سمت کلاینت استفاده می شود .

 

Java applet 

Applet به معنای برنامک یک برنامه اجرایی است که برای اجرا در مرورگر به کار می رود تا قابلیت هایی که صفحات Web ندارند را فراهم کند. Applet با صفحات وب برای کاربر وب ارسال و روی سیستم او اجرا می شود. Applet برنامه کوچکی است که در صفحه قرار می گیرد و توسط سرور بارگزاری می شود و بر روی ماشین کلاینت اجرا می شود به شرط آن که مرورگر دارای مفسر جاوا باشد. به بیان کلی میتوان گفت Applet ها در حقیقت برنامه‌های کوچکی هستند که در زمینه‌ی یک برنامه‌ی بزرگ‌ تر اجرا می شوند.

سایر زبان های برنامه نویسی برای توسعه Back End سایت 
 • Hack
 •  #C
 •  Python
 •  Perl
 • Ruby

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *