عمومی, همه

آشنایی با اصطلاحات رایج در فناوری اطلاعات (قسمت دوم)

فناوری اطلاعات

اصطلاحات رایج در فناوری اطلاعات

 

DAC

اولین اصطلاح مورد بررسی در این مقاله در فناوری اطلاعات DAC مخفف Digital To Analog Converter است. از آنجایی که کامپیوتر ها فقط توانایی تشخیص داده دیجیتالی را دارند، خروجی که توسط آن ها تولید می شود هم بصورت دیجیتالی است. البته برخی دستگاه ها فقط سیگنال آنالوگ را به عنوان ورودی دریافت می کنند. رایج ترین کاربرد DAC، تبدیل صدای دیجیتال به آنالوگ است که برای کارت صدا استفاده می شود.

 

Daemon

یک Daemon کامپیوتری برنامه دائمی در حال اجراست که اقدامات خاصی را هنگام دریافت ورودی انجام می دهد. مثلا یک Daemon پرینتر ، زمانی که کاربر قصد چاپ کردن دارد ، اطلاعات را به پرینتر منتقل می کند. Daemon که روی سرور ایمیل راه اندازی شده است، ایمیل های ورودی را به صندوق پستی مرتبط هدایت می کند. سرور های وب نیز از یک HTTPD برای ارسال دیتا به کاربر در زمان مشاهده صفحه وب استفاده می کنند.

 

Data Mining

Data Mining در فناوری اطلاعات فرآیندی است که برای تحلیل حجم زیادی از داده ها انجام می شود تا به الگوها و اطلاعات مفید برسیم. این فرایند به دلیل ذخیره سازی ساختارمند اطلاعات، معمولا روی پایگاه داده صورت می گیرد. به عنوان مثال، صاحبان کارت های اعتباری می توانند با تحلیل خرید کاربران و از روی سن، نژاد و محل سکونت، سلیقه آن را تشخیص بدهند. محتوا و تبلیغاتی که گوگل و فیس بوک به کاربران نمایش می دهد نمونه ای از کاربرد Data Mining است.

 

Data Transfer Rate

 نشان دهنده این است که داده ها با چه سرعتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل می شوند و واحد آن بیت بر ثانیه است. بیشترین کاربرد آن در خرید و فروش سرویس های اینترنتی است. به عنوان مثال سرویس یا دستگاهی که نرخ انتقال داده آن ۸۰Mbps است، حداکثر ده مگا بایت اطلاعات در ثانیه را می تواند جه به جا کند.

فناوری اطلاعات

DBMS

یک نرم افزار پایگاه داده می باشد. از نظر فنی، یک نرم افزار سیستمی است که از روش استانداردی برای فهرست نویسی، بازیابی و اجرای کوئری استفاده می کند. DBMS داده های دریافتی را مدیریت و سازماندهی می کند و روش هایی را برای تغییر یا استخراج داده فراهم میکند.

مانند :

  • MySQL 
  • SQL Server
  • Oracle
  • DCIM

 

DDL

مخفف Data Definition Language بوده و زبانی است که برای تعریف ساختار های داده ای و تغییر آن ها کاربرد دارد از DDL در حذف، ایجاد یا تغییر جداول پایگاه داده استفاده می کنند. با اینکه DDL را زیر مجموعه ای از زبان SQL می دانند. اما از آن ممکن است در سایر داده ها مثل XML استفاده کنند.

 

Deadlock

Deadlock در فناوری اطلاعات شرایطی است که در آن نرم افزار نمی تواند به منابع مورد نیازش دسترسی داشته باشد. در این حالت نرم افزار هنگ کرده و پاسخ دهی آن متوقف می شود. قفل کردن داده ها از رو نویسی زود هنگام آن ها توسط سایر فرآیندها جلوگیری می کند. اگر فرآیندی نیاز به دیتای قفل شده داشته باشد، اما فرآیند دیگری که آن را مشغول کرده، اجازه دسترسی ندهد ممکن است Deadlock اتفاق بیوفتد.

 

Debugger

نرم افزاری است که به برنامه نویسان کمک میکند تا در زمان نوشتن نرم افزار و پیش از انتشار آن خطای موجود در برنامه را پیدا کرده و رفع کنند. اطلاعاتی مثل میزان حافظه استفاده شده و زمان اجرای برنامه توسط دیباگر قابل تشخیص اند.

فناوری اطلاعات

Denial Of Service

حمله DOS به منظور از کار انداختن سیستم های کامپیوتری مثل سرور وب و ایمیل انجام می شود. از آنجایی که این سیستم ها معمولا به تجهیرات امنیتی مثل فایروال مجهز هستند، اغلب از حمله Distrusted DOS به منظور هدف قرار دادن چند سیستم به طور همزمان استفاده می کنند. بدین شکل که در صورت ارسال حجم زیادی از درخواست ها به سرور، در خواست های بعدی وارد صف می شوند و همین موجب کاهش سرعت و عدم پاسخگویی خواهد بود.

 

Deprecated

 در دنیای توسعه نرم افزار، اشاره به تابع یا عنصری دارد که درون یک فرآیند بوده و با دیگری جایگزین شده است. کاربرد دیگر آن در مورد نسخه ای دیگر از زبان برنامه نویسی است که در آینده کارکرد خود را نخواهد داشت.

DFS

مخفف Distributed File System که مدیریت فایل و فولدر بین چند کامپیوتر را به عهده دارد.

 

DHCP

مخفف Dynamic Host Configuration Protocol پروتکلیست که به هر دستگاه متصل به شبکه، یک آدرس آی پی یکتا اختصاص می دهد. زمان اتصال به شبکه دستگاه ما به عنوان کلاینت و روتر به عنوان سرور وارد عمل می شوند.

  1. دستکاه کلاینت پس از اتصال ، در خواست DHCPDISCOVER را می فرستد.
  2. روتر در خواست را دریافت کرده یا آن را به سرور DHCP مرتبط ارسال می کند.
  3. سرور در صورت تشخیص دستگاه جدید ، پیام DHCPOFFER را به  کلاینت می فرستد.
  4. کلاینت پیام DHCPREQUEST را برای تایید دریافت، بر میگرداند.
  5. در نهایت سرور پیام DHCPACK را برای اعلام دسترسی کلاینت بر میگرداند.

Domain Name : 

Domain name شناسه یکتایی است که برای وب سایت استفاده می شود. به عنوان مثال نامه دامنه وب سایت گوگل Google.com است. تمامی دامنه ها شامل یک پسوند مثل com. یا org. هستند که نوع وب سایت را مشخص می کند. برای مثال com. نشان دهنده سایت های تجاری است.

 

Dongle :

دانگل دستگاه کوچکی در اندازه یک فلش درایو است که به کامپیوتر متصل می شود. دانگل های قدیمی با اتصال به پورت Parallel در ویندوز یا ADB در مک کار می کردند، اما امروزه اکثر آن ها به USB متصل می شوند.

 

Dot Pitch :

از Dot Pitch برای اندازه گیریمیزان وضوح نمایشگر استفاده می کنند. این روش با اندازه گیری فاصله بین نقاطی که یک تصویر را نشان میدهند عمل میکند. بنابر این هرچه فاصله بین این نقاط کمتر باشد، تصویر واضح تری را شاهد خواهیم بود. Dot pitch برای هر دو نمایشگر صفحه تخت یا CRT کاربرد دارد.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments